Az extrém hőmérsékleti viszonyok az otthonunk semelyik pontján sem ideálisak: nemcsak a rezsiköltségeknek tesz rosszat, ha túl melegre vagy hidegre állítjuk a hőfokot, hanem a közérzetünknek és az egészségünknek is. Nem kényelmes és főleg nem pihentető nyáron a meleg szobában átizzadni az ágyneműt, vagy télen vacogni a takaró alatt, igaz? Ha szeretnénk javítani az alvásunk minőségén, akkor érdemes tudatosan odafigyelni a hálószoba hőmérsékletére.
A test hőmérséklete természetesen változik a nap folyamán, és valamikor a délután vége felé éri el a maximumát, majd csökkenni kezd, hogy felkészítse a testet az alvásra. Amikor a test hőmérséklete lecsökken, az agy jelzést kap arra, hogy „ideje ágyba készülődni”, és elkezd melatonint termelni, ez a hormon felel a biológiai óra szabályozásáért, és ez indítja be az álmosság állapotát.
Az ideális hőfok
Az alvásszakértők azt javasolják, hogy a hálószobában legyen hűvösebb, mint az otthonunk átlaghőmérséklete: eszerint tehát a 15 és 19 fok közötti hőmérsékletet tartják megfelelőnek.
Ezek a hőmérsékletek biztosítják a legpihentetőbb alvást, megelőzik az álmatlanságot és még fokozzák az anyagcserét is. Emellett csökkentik a megszakítások számát, ami hozzájárul a REM alvásban töltött idő és a mélyalvás növeléséhez – azokhoz az állapotokhoz, amelyekben a test és az agy regenerálja magát.
Állítsd be Fisher klímádat az optimális hőmérsékletre, vagy ha nem szeretnéd használni, akkor biztosítsd a szoba állandó hőmérsékletét. Nyáron nappal is tartsd behúzva a függönyöket a hálószobában, hogy a szoba ne melegedjen fel. Télen biztosítsd, hogy a szoba ne hűljön le túlságosan.
Tipp: ha minden héten csak egy fokot változtatunk, könnyebb lesz megszokni az új klímát. Ha csak a korábbiaknál néhány fokkal megyünk lejjebb, már az is jótékony hatással lehet az életminőségünkre.